середа, 14 січня 2015 р.

Ускладнене просте речення (8 клас)



Тема уроку:            Ускладнене просте речення. 
     8 клас                 Систематизація й узагальнення знань учнів                                                                                                              
Мета уроку:            повторити, узагальнити,  систематизувати
                                знання учнів про просте речення;
                                формувати вміння розрізняти                                       
                                прості речення, правильно їх  інтонувати,
                                розставляти розділові знаки ;
                                удосконалювати вміння учнів робити
                                синтаксичний розбір простих речень;
                                розвивати звязне мовлення учнів;
                                виховувати любов до природи , рідного краю

Тип уроку:               урок узагальнення, систематизації
                                набутих знань

Обладнання:           підручник, картки, схеми

                             Хід уроку

І.Організаційний момент
ІІ.Мотивація навчальної діяльності
   (повідомлення теми, мети, завдань уроку)

   Епіграф:   О мій прекрасний рідний краю,
                             За тебе кращого нема, я знаю
                                                                  Н.Смаль
ІІІ.Актуалізація опорних знань учнів
  1.Лінгвістичний діалог із класом (за схемою)
Відповіді учнів:
-за метою висловлювання просте речення буває…
( розповідне, питальне, спонукальне).

-За наявністю головних членів…( односкладні, двоскладні).

-За емоційним забарвленням…(окличне, неокличне).

-За наявністю другорядних членів…( поширене, непоширене)

-За висловленням думки …(повне, неповне).

-За наявністю ускладнювальних компонентів…
 ( ускладнене, неускладнене).

2.Робота з таблицею:
-Просте речення може  ускладнюватися…
( однорідними членами речення, звертанням, вставним
  елементом, відокремленим членом).











ІV. Закріплення здобутих знань та формування практичних умінь
і навичок( тренувальні вправи)

1. Установити відповідність : визначити, чим ускладнене просте речення.   Поставити  розділові знаки

         1.Жовтіють повсюди кульбаби, перші весняні квіти  
         наших полів.   
         2.Десь далеко, із-за темного  соснового лісу, 
         обізвався грім.
         3.Луги, струшуючи срібну росу, розляглися співами
         своїх соловейків.
         4.Село, оповите тишею, дихало пахощами квітучих садків.
      
         А- відокремлене означення
         Б- відокремлена обставина
         В- відокремлена прикладка
         Г- відокремлений уточнювальний член речення

 А                   Б                    В            Г
















                                           
                                   
                             



2.Інтерактивна вправа (робота в парах ):
Утворити варіанти поданого речення:
              Такої пізньої весни ще не було

  1 пара: ускладнити речення однорідними членами речення.
  2 пара: ускладнити речення вставним словом.
  3 пара: ускладнити речення відокремленим означенням.
     

  3. Творче конструювання:
  З кожної пари наведених простих речень утворити
      речення з відокремленими членами:

 1.Холодний вітер проймав наскрізь. Він був різкий і
    поривчастий.
  2.Яблуня вкрилася білим пахучим цвітом. Вона звеселяла
    весняний садок.
  3.Довкола села простягся вічнозелений сосновий ліс.
     Він є джерелом багатства і краси.
  4.Святим для мене є матусин рушник. Рушник заквітчаний зеленим
   барвінком і червоною калиною.

 4. Повторення схеми розбору простого речення

 

  1. Визначити граматичну основу речення і довести, що воно просте.
   2.    Указати на особливості будови простого речення:
а) односкладне чи двоскладне: якщо односкладне, то яке саме;
б) поширене чи непоширене;
в)повне чи неповне;


   3.  Зясувати вид речення за метою висловлювання та емоційним забарвленням.

      4. Відзначити, чи ускладнене речення однорідними членами речення, звертаннями, вставними словами. Відокремленими членами речення.


    5.    Розібрати речення за його членами. Вказати, чим вони виражені.

     6.   Пояснити розділові знаки.
    

 5. Робота біля дошки. Синтаксичний розбір речень:
 
   1.У калині, кажуть, цілюща сила й чарівна краса.
   2.Спить моє рідне село, оповите серпанком нічним
(індивідуальна робота)

 6.Усний синтаксичний розбір простого речення:
  
   Слався, рідна земле моя, рясними садами, квітучими
   полями.
   ( повторення: односкладні речення; розділові знаки
     при звертанні)


 7.Робота з епіграфом :пояснити розділові знаки .  
  Визначити, чим ускладнене просте речення.
  Завдання: дібрати синоніми до «рідний край»).

 V.Узагальнююча вправа:
орфографічний практикум: пояснити розділові знаки в реченнях:
   1.Здається я ще ніколи не помічав такої чаруючої краси на Десні.
   2.У тих піснях оживає і босоноге дитинство і матусина пісня  колискова   тихе надвечіря  і біленька  вишня в саду.
  3.Про тебе рідний мій краю пісня щира лине й серце мені  звеселяє.

VІ.Домашнє завдання:
      
       Високий рівень:   написати творчу роботу «Моє рідне село»,
                                  використовуючи ускладнені прості речення

      Достатній рівень: підручник, стор. 250, завд.28,
                                  поставити розділові знаки
   
      Середній рівень:   побудувати  прості речення зі звертаннями
                                   та вставними словами

        
 VІІ.Мотивація оцінок .Підсумки уроку.
 

Немає коментарів:

Дописати коментар