середа, 14 січня 2015 р.

Каритини природи у творах Т.Г.Шевченка (5 клас)



Тема уроку:            Картини природи у творах Т.Г. Шевченка.
      5 клас                      «Садок вишневий коло хати»
                              
Навчальна мета:         ознайомити учнів із поезіями Тараса Шевченка,
                                  де відтворено картини природи,
                                        розкрити настрої пейзажних творів поета,
                                        проаналізувати твір «Садок вишневий коло хати…»

Розвивальна:               розвивати вміння виразно читати поезії,    
                                       знаходити в них засоби мовної виразності,
                                        розвивати творчі здібності, звязне мовлення,
                                       мислення учнів. пізнавальні інтереси

Виховна:                       виховувати почуття прекрасного, любов до природи,
                                       захоплення красою природи             

Тип уроку:                 урок вивчення нового матеріалу

Обладнання:             портрет Т.Г.Шевченка, ілюстративні матеріали,
                                          виставка творів поета, малюнків учнів; компютерне
                                          забезпечення

                                        Хід уроку

І.Організаційний момент
ІІ.Повідомлення теми , мети, завдань уроку

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.Слово вчителя:
Діти , на попередніх уроках ви  дізналися про дитинство Тараса Шевченка, його гіркі дитячі поневіряння.
  У початкових класах ви вивчали поезії  цього видатного поета. Хотілося б послухати твори Тараса Шевченка у вашому виконанні. Зверніть увагу на ілюстровану виставку до творів Кобзаря.

2.Виразне читання  учнями поезій Тараса Шевченка :
«Зоре моя вечірняя» , « Реве та стогне Дніпр широкий», «Зацвіла в долині червона калина», «За сонцем хмаронька пливе»,»Сонце сходить, гори чорніють»

(використання ілюстрацій до творів Шевченка)



3. Бесіда з учнями:
1.Які почуття викликали у вас прочитані поезії?
2.Чи бачили ви вечірні зорі на небі? Опишіть їх.
3.А чи бачили ви розбурханий Дніпр?Які враження?

Учитель: усі, гадаю, ви бачили, як пливуть по небу хмарки, як сонце сходить,
                 І чули, звичайно, як у ранковий час соловейко в садочку співає..
Такі чудові картини природи змалював Тарас Шевченко у своїх творах.

ІV.Повідомлення теми , мети, завдань уроку

V. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
1.Учитель:
Ви, діти , уже знаєте , що Тарас Шевченко був увязнений у  казематі.

2.Словникова робота- каземат-це приміщення, де тримали вязнів.
Там поет написав 13 поезій. Серед них і «Садок вишневий коло хати…»

3.Проблемне запитання:
Як ви, діти, думаєте, що спонукало поета до написання вірша?

Учитель:
Тарас Шевченко дуже любив природу. І описав її майстерно, зворушливо,
з великою любовю.
  
4.Читання поезії «Садок вишневий коло хати» учителем, а потім – ученицею.

5.Бесіда-діалог :
               1.Які картини виникли у вашій уяві?
               2. Які зорові, слухові образи є в  поезії?
               3. Визначте слова, що передають український колорит.
               4. Що ви можете сказати про звичаї української родини на основі
                   поезії?
              5.Образ «коло хати» є символом чого? (спокою, захищеності)




            6.А чи збираєтеся ви , діти, родиною влітку вечеряти на природі,
                    у  садочку? Опишіть таку картину (учнівські розповіді)


6.Робота з картиною до поезії «Садок вишневий коло хати»
7.  Колективна робота   з учнями:  визначення теми, ідеї вірша ,рими            

8. Загадка:
                 Один десятирічний хлопчик дорікав мамі: «Чому ти не повезла
                   мене  весною в село до бабусі - я там таке пропустив!»
                   Поміркуйте: що він пропустив?

9.Презентація малюнків до поезії «Садок вишневий коло хати»

Словесне малювання.
Учитель: розгляньте свої малюнки. Використовуючи засоби мовної виразності, доповніть малюнок словесною характеристикою

10.Робота з художніми тропами.
Доповніть текст власними епітетами й порівняннями:
                                       …вечір спадав на землю.
                                      Із саду линула… соловїна пісня, неначе…хор зібрався на
                                       свій…концерт..  Затихли в …  саду … соловї.
                                      …Зоря сяяла  на  … небі, неначе ….


VІ.Узагальнення вивченого

VІІ. Підсумки уроку. Домашнє завдання-вивчити напамять
«Садок вишневий коло хати».


Немає коментарів:

Дописати коментар